Till media

Tillmedia

Våra sakkunniga står till förfogande för intervjuer i Finland och utomlands. Ta kontakt med kommunikationsenheten för att hitta rätt person eller få svar på allmänna frågor. Du kan också be om högklassigt och kostnadsfritt bildmaterial om vårt arbete i olika länder.

Gå och gilla vår svenskspråkiga sida på Facebook genom att klicka här. Du hittar oss också på Twitter, Instagram och Linkedin.

Kommunikationsenhetens kontaktuppgifter

Direktör för intressentverksamhet
Katri Suomi
tel. 0400 103 284
katri.suomi@kua.fi


fca.communications @ kua.fi
Kommunikationschef
Erik Nyström
tel. 040 143 4464
erik.nystrom@kua.fi

Våra regionala representanter utomlands

USA-kontoret, Washington
Matthew Costello
Tel. +1 202 296 3759
Mobil: +1 202 256 2082
matthew.costello@kua.fi

Direktör för sekretariatet för fredsförmedlingsnätverket för religiösa och traditionella ledare, Washington
Mohamed Elsanousi
tel. +1 317 506 2835
mohamed.elsanousi@kua.fi


Landsrepresentant i Sydsudan
Berhanu Haile
tel. +211 955670546, +211 922088462, +881 621441744
berhanu.haile@kua.fi


Landsrepresentant i Somalia
Ikali Karvinen
ikali.karvinen@kua.fi


Landsrepresentant i Kenya
John Bongei
tel.  +254 733 748355
john.bongei@kua.fi


Landsrepresentant i Uganda
Wycliffe Nsheka
wycliffe.nsheka@kua.fi


Landsrepresentant i Centralafrika
Marcel Damba
marcel.damba@kua.fi


Landsrepresentant i Syrien
Ashraf Yacoub
ashraf.yacoub@kua.fi


Landsrepresentant i Jordanien
Mazen Khzouz
mazen.khzouz@kua.fi


Landsrepresentant i Kambodža
Bone Thay
bone.thay@kua.fi


Landsrepresentant i Nepal
Sofia Olsson
sofia.olsson@kua.fi

Verksamhetsledarens byrå

Verksamhetsledare
Tomi Järvinen
tomi.jarvinen@kua.fi


Ledningens assistent
Annastiina Rajatalo
tel. 050 352 4923
annastiina.rajatalo@kua.fi


Intern Controller
Oliver Ojow
oliver.ojow@kua.fi