LINSSIN LÄPI: Nurkkaan ajettu apu

Lapset kokoontuivat islaminuskon oppitunnille maaliskuussa 2025. Opetus järjestettiin keskeneräisessä luokkahuoneessa Joyn alakoulussa Kalobeyein pakolaisalueella Keniassa.  

Kuva: Björn Udd
Teksti: Elisa Rimaila

KALOBEYEIN pakolaisalueella Pohjois-Kenian Turkanassa sijaitsevan Joyn alakouluun piti tänä lukuvuonna valmistua useampi uusi luokkahuone. Koulussa on jo nyt yli 5 400 oppilasta. Pakolaisalueella kouluikäisten lasten määrä myös kasvaa koko ajan, kun lapsia syntyy lisää ja Keniaan saapuu uusia pakolaisia etenkin Etelä-Sudanista. 

Koulutus on yksi tärkeimmistä investoinneista lasten tulevaisuuteen. Se on myös jokaisen lapsen oikeus. Paine kunnollisten luokkatilojen lisäämiseksi on ollut kova, ja niitä Joyn alakoululle olikin tulossa vielä tammikuun alussa.  

Vaan nytpä ovat asiat toisin. Yhdysvallat oli yksi Kirkon Ulkomaanavun työn merkittävistä rahoittajista Kalobeyein pakolaisalueella. Sen tuella aloitettiin myös useiden uusien luokkatilojen rakennustyöt alueen eri kouluissa. 

Rahoituksen äkillinen loppuminen tarkoitti, että työ jo pitkälle rakennettujen luokkien viimeistelemiseksi pysähtyi siihen pisteeseen, jossa se sillä hetkellä sattui olemaan. Kuvan luokkahuoneessa lattia on valettu, seinät muurattu ja katto nostettu paikoilleen. Joistakin luokkahuoneista puuttuvat vain liitutaulut ja kalusteet. Osaa luokista käytetään silti, mutta lapset istuvat lattialla. 

Rakennustyöt Kirkon Ulkomaanavun tukemissa kouluissa Keniassa ja Ugandassa seisahtuivat tammikuussa, eikä työn jatkumisesta ollut tietoa vielä maalikuun lopulla.