Kun maailma kovenee,
arvot mitataan teoissa

Vuonna 2025 Kirkon Ulkomaanavun (KUA) työ tavoitti 896 000 ihmistä kansainvälisen avun rahoituksen historiallisista leikkauksista huolimatta.

VIIME VUOSIEN AIKANA maailma on pysyvästi muuttunut. Viimeistään Venäjän hyökkäys Ukrainaan toi näkyväksi hiljaa taustalla vuosia vaikuttaneet kehityskulut. Maailma ei lopulta ollutkaan niin demokraattinen kuin oletimme, eikä läntinen liberaali demokratia muodostunutkaan vallitsevaksi tavaksi hahmottaa maailmaa ja järjestää hallinto. Itse asiassa näyttää siltä, että vaatimukset rauhanomaisista tavoista sovitella erimielisyyksiä on vaiennettu. Sotimisesta on tulossa hyväksytty tapa ratkoa kansainvälisiä kysymyksiä ja ajaa kansallista etua.

Kovien arvojen ilmaisemista ei tarvitse enää hillitä samalla tavoin kuin ennen. Kansainvälinen solidaarisuus kehitysyhteistyön ja humanitaarisen avun muodossa otti vuoden 2025 aikana vastaan ennennäkemättömiä iskuja, kun Yhdysvallat päätti lopettaa käytännössä yhdessä yössä kaiken kansainvälisen apunsa. Kirkon Ulkomaanapu (KUA) menetti kansainvälistä rahoitusta kerralla enemmän kuin koskaan aikaisemmin, kun Yhdysvallat leikkasi KUA:n seitsemän miljoonan dollarin avustuksen vuoden 2025 alussa.

Sadat tuhannet lapset kärsivät leikkausten vaikutuksista suoraan ja jouduimme irtisanomaan satoja työntekijöitä hyvin lyhyessä ajassa. Nopeita muutoksia on tapahtunut aiemminkin, mutta ei koskaan tällaisessa mittakaavassa ja aikataulussa. Näyttää myös siltä, että muutokset ovat pysyviä. Ei ole ainakaan viitteitä siitä, että toimintaympäristömme muuttuisi lähiaikoina myönteisempään suuntaan. Kansallisvaltiot kääntyvät sisäänpäin ja sotilaallinen varustautuminen nielee yhä suuremman osan veroeuroistamme.

Olemme sopeuttaneet toimintaamme nopeasti ja rajusti, jotta voimme jatkaa työtämme parhaalla mahdollisella tavalla. Jatkossa tulemme tekemään yhä enemmän yhteistyötä niin paikallisten kuin kansainvälisten järjestöjen kanssa. Yhteistyöllä saavutamme parempia tuloksia ja säilytämme asemamme merkittävänä muutosvoimana.

Huolehdimme edelleen siitä, että sodan jaloissa elävät ja katastrofeja paenneet lapset pääsevät laadukkaan opetuksen pariin, nuoret öytävät mielekästä työtä ja ihmiset rakentavat ja ylläpitävät siltoja rauhaan. Tuemme yrityksiä, jotka työllistävät ihmisiä ja luovat vaurautta, mikä mahdollistaa paremman elämän. Maailma on muuttunut, mutta ydintehtävämme ei ole. Jatkamme tekoja ihmisarvon puolesta.

Vuoden 2025 aikana huomasimme, että suomalaisten halu auttaa ei ole kadonnut. Olemme saaneet uusia tukijoita vanhojen rinnalle. Kotimaan varainhankinnan tulos oli erinomainen. Lämmin kiitos jokaiselle lahjoittaneelle tai muutoin työssä mukana olleelle. Vuoden 2025 aikana tuitte suoraan yli 896 000 ihmisen mahdollisuuksia parempaan elämään ja toitte konkreettisesti toivoa toivottomuuden keskelle.

Piipahdin vähän aikaa sitten Etiopiassa. Tuemme sen pääkaupungissa Addis Abebassa nuorille tarkoitettua keskusta, jossa he oppivat moderneja tapoja ansaita elantoa digimarkkinoinnin ja digitalouden maailmassa. Minulle tarjoutui mahdollisuus seurata, kun noin kaksikymmentä nuorta vastaanottivat todistuksensa ja valmistautuivat juhlatilaisuuteen, johon oli kutsuttu myös työelämän edustajia. Nuorten silmissä heijastui into ja toivo. Kiitos, että autat meitä jatkossakin sytyttämään toivon pilkkeen kärsivien silmiin.

Emme anna periksi.

Tomi Järvinen
Toiminnanjohtaja, KUA