Lapsen oikeuksien päivä – koulutus suojelee lapsia Myanmarissa
Lapset kantavat raskaimman taakan Myanmarin pitkään jatkuneen konfliktin ja pakolaisuuden taakasta. Kouluista on tullut turvallisia toipumisen ja rauhan paikkoja.
LASTEN OIKEUKSIEN PÄIVÄNÄ, jota vietetään marraskuun 20. päivänä, keskitymme koulutukseen, joka on maailmanlaajuisesti parhaita työkaluja, jolla katkaista köyhyyden ja konfliktien kierre. Tästä huolimatta kouluun pääseminen ja koulutuksen laatu ovat jokapäiväinen haaste monessa paikassa. Sota, katastrofit ja poliittinen epävakaus ulottuvat myös luokkahuoneisiin ja samalla ne varastavat lapsilta mahdollisuuden oppimiseen ja kukoistukseen. Humanitaarisesta avusta ja kehitysyhteistyöstä leikkaaminen vain pahentavat tilannetta ja riskeeraavat miljoonilta lapsilta mahdollisuuden, ei vain oppitunteihin, vaan kokonaiseen tulevaisuuteen.
Koulutus on enemmän kuin luku- tai laskutaito. Kriisien aikana kouluista on ympäri maailman tullut turvasatamia. Ne tarjoavat turvan lisäksi myös rutiineja ja auttavat jopa selviytymään. Luokkahuone saattaa olla tärkeä paikka oppia esimerkiksi tunnistamaan maamiinoja ja muita vaaroja. Miljoonille lapsille koulu saattaa tarjota päivän ainoan lämpimän aterian. Ammattitaitoiset opettajat ja asianmukainen koulu suojaavat lasta myös hyväksikäytön, väkivallan ja lapsityön vaaroilta.

Myanmar: Kokonainen sukupolvi vaarassa
Kaakkois-Aasiassa sijiatseva Myanmar on yksi vaikeimmista paikoista olla lapsi. Maassa lasten elämään vaikuttaa useampi päällekkäinen kriisi, jotka juontavat juurensa koronapandemiaan, poliittiseen mullistukseen ja kansalliseen konfliktiin. Yhä leviävän väkivallan vuoksi miljoonat lapset ovat pois koulusta. Kouluja on suljettu, opettajat paenneet ja perheet joutuneet jättämään kotinsa.
Myanmarin lapset kantavat raskaimman taakan kaikesta hävityksestä. Konflikti, turvattomuus, joukkopako ja yhä syventyvä köyhyys ovat keskeyttäneet koulunkäynnin lisäksi muitakin keskeisiä palveluita, kuten terveydenhuollon, ja uhkaavat lasten hyvinvointia ja tulevaisuutta. UNICEFin mukaan yli 3,5 miljoonaa ihmistä oli vuoden 2025 puoliväliin mennessä joutunut maan sisäisiksi pakolaisiksi Myanmarissa. Heistä joka kolmas on lapsi. Kaikkiaan 19,9 miljoonasta humanitaarisen avun tarpeessa olevasta myanmarilaisesta ainakin 6,4 miljoonaa on lapsia.
Kirkon Ulkomaanapu (KUA) työskentelee Myanmarissa paikallisten kumppanijärjestöjensä E.E.I.:n (Ethnic Equality Initiative) ja D.F.S.S.:n (Dai Fin Social Services) ja UNICEFin kanssa kansainvälisen koulutuskumppanuuden (Global Partnership for Education) tuella pitääkseen luokkahuoneet toiminnassa ja itsekin kriisin keskellä elävät opettajat motivoituneina. Yksi tärkeimmistä motivaatiota kasvattavista toimista on turvata opettajien riittävä toimeentulo ja lisäkoulutus.
Tasapainoa etsimässä koulutuksen avulla
13-vuotias Mg Hkaw Kyang on joutunut tähän astisen lyhyen elämänsä aikana jättämään kotinsa monta kertaa. Hänen isänsä on kuollut ja hän elää nyt äitinsä ja kahden nuoremman siskonsa kanssa. Kolmannella luokalla Mg Hkaw Kyang joutui ensimmäisen kerran jättämään taakseen ystävät ja tutun koulun ja joutui jopa äidistään hetkellisesti eroon. Kun konflikti levisi, hän joutui muuttamaan jälleen, tällä kertaa Naung Chainin pakolaisleirille. Nyt Mg Hkaw Kyang opiskelee viidennellä luokalla Shawlamonin yhteisön koulussa, josta on tullut vähitellen hänelle vakaa turvasatama.

Kaikista koulunkäynnin häiriöistä huolimatta Mg Hkaw Kyang rakentaa jälleen itselleen tunnetta normaalista elämästä. KUA:n toimittamien opiskelupakettien ja turvallisen luokkahuoneen avulla hän on saanut takaisin itsevarmuuttaan ja nauttii oppimisesta — etenkin matematiikasta. Hän osallistuu myös liikuntapäiviin ja muihin koulun aktiviteetteihin ja on rakentanut tiiviitä ystävyyssuhteita muiden leirillä elävien lasten kanssa. Koulun ulkopuolella hän huolehtii nuorista siskoistaan ja auttaa äitiään valmistamaan heille ruokaa, mikä osoittaa ikään nähden suurta vastuunottokykyä.
Isona Mg Hkaw Kyang haluaa valmistua insinööriksi. Hän kertoo hymyillen matematiikan opintojen kannattelevan motivaatiota.
Huippuoppilas tähtää lääkäriksi
Upper Sangkanin kylässä Putaossa, joka on yksi Myanmarin syrjäisimmistä seuduista, 11-vuotias Ma Ning Di Dar haaveilee lääkärin ammatista. Hän on älykäs viidennen luokan oppilas, joka saa koko ajan luokkansa parhaita arvosanoja koulussa. KUA:n vuonna 2024 aloittaman tuen turvin tyttö on saanut kaksi oppimispakettia ja UNICEFin OpenLearning classes -tukea, joka mahdollistaa hänelle myanmarin, englannin ja matematiikan opintojen syventämisen.

Kun Ma Ning Di Dar päätti neljännen luokan, hän osallistui joka päivä OpenLearning classes -tunneille, jotka olivat hänen mielestään selkeitä ja tekivät jopa vaikeimpien asioiden oppimisesta mukavaa. Viidennellä luokalla hän on jatkanut aktiivista opiskelua ja osallistuu myös mielenterveyttä ja hyvinvointia tukeville oppitunneille, joissa oppilaat saavat pelata ja leikkiä ohjatusti.
Ma Ning Di Darin lempiaine koulussa on englanti, mutta hän nauttii myös kuvaamataidon tunneista ja muista motivaatiota tukevista aktiviteeteista.
”Oppitunnit ovat helppoja ja lisäävät omaa aktiivisuuttani”, hän sanoo.
Lääkärin ammatista haaveilevalle tytölle KUA:n hanke on antanut vahvan pohjan, jolle rakentaa tulevaisuutta.
Elämäntaitoja oppimassa
Mg Kaung Myat Thu, 12, opiskelee viidennellä luokalla Nyaung Pinin luostarikoulussa Mogaungissa, johon hänen vanhempansa hänet siirsivät pommitusten pelossa. Uuteen kouluun totuttelua on yritetty helpottaa ja Mg Kaung Myat Thu tuntee pärjäävänsä nyt hyvin.
Myös hän on saanut KUA:n tuella oppimispaketin ja UNICEFin OpenLearning-oppimateriaaleja, jotka tukevat lukutaidon kehittymistä, matematiikan ja yhteiskuntatieteiden opiskelua. KUA on tukenut koulussa myös oppimisympäristöjen parantamista ja käymälä- ja käsienpesutilojen rakentamista. Koulukirjoista lukemansa lisäksi Mg Kaung Myat Thu opiskelee koulussa eämän kannalta tärkeitä taitoja, kuten katastrofien riskien välttämistä, mielenterveyden tukea ja heikoimmassa asemassa olevien ihmisten suojelua.

Uusien oppien soveltaminen tosielämässä on Mg Kaung Myat Thun mielestä jo hyvin käytössä.
”Olen oppinut täällä monia asioita, oppiaineista ja turvallisuudesta ja siitä, miten pysyä terveenä”, hän kertoo.