KUA lisää tukeansa Venezuelaan, yhteensä 90 000 euroa

Kirkon Ulkomaanapu (KUA) tukee Venezuelan hätäaputyötä yhteensä 90 000 eurolla. Yhteistyössä Luterilaisen Maailmanliiton kanssa toteutettava avustushanke on laajentunut psykososiaalisen tuen työhön.
VENEZUELAN tuhoisista maanjäristyksistä on kulunut puolitoista kuukautta. Kesäkuun 24. päivänä tapahtuneet kaksi maanjäristystä aiheuttivat maan pohjoisosassa valtavan humanitaarisen katastrofin.
Kirkon Ulkomaanapu myönsi jo aiemmin Venezuelan hätäapuun yhteensä 70 000 euroa. Tällä viikolla KUA on myöntänyt maanjäristyksestä kärsineiden auttamiseen 20 000 euroa lisää.
Maanjäristysten tuhovoima erityisesti La Guairan ja Caracasin alueilla oli ennennäkemätön. Tuhannet perheet menettivät kotinsa ja humanitaarinen kriisi lamautti yhteiskuntaa laajasti.
Lapset ja nuoret ovat aina katastrofien sattuessa erityisen haavoittuvassa asemassa. KUA:n tuella sen pitkäaikainen kumppani Luterilainen Maailmanliitto (LML) on ensimmäisten tarjoamaan kriisin keskellä eläville perheille myös psykososiaalista tukea.
Lahjoittamalla voit tukea työtämme maanjäristyksen uhrien auttamiseksi Venezuelassa:
Verkkosivuillamme: kua.fi/venezuelan-maanjäristys
MobilePaylla: Lahjoita MobilePaylla numeroon 24544
Tilisiirrolla: Lahjoita OP:n tilille FI33 5000 0120 4965 25, viitenumero 5555
Tekstiviestillä: Lähetä tekstiviesti APU20 numeroon 16499